රුසියාවට චීනයෙන් කුඩම්මගෙ සැළකිලි

චීනයේ විශාලතම රාජ්‍ය මූල්‍ය ආයතන යුක්රේනයේ මිලිටරි මෙහෙයුම සම්බන්ධයෙන් එක්සත් ජනපදයේ සහ මිත්‍ර පාක්ෂිකයින්ගේ සම්බාධක තර්ජනය යටතේ රුසියාවෙන් අමුද්‍රව්‍ය මිලදී ගැනීම සඳහා මූල්‍යකරණය සීමා කරමින් සිටින බව වාර්තා වේ.

වොෂින්ටනයේ ද්විතීයික සම්බාධකවල ප්‍රධාන අවදානමට ලක්ව ඇති චීනයේ විශාලතම රාජ්‍ය පාලිත බැංකු දෙකක් වන ICBC සහ Bank of China විසින් මෙම පියවර ගෙන ඇති බව, Bloomberg වාර්තා කළේ, හඳුනා නොගත් මූලාශ්‍ර උපුටා දක්වමින්.

වත්කම් අනුව ලොව විශාලතම බැංකුව වන ICBC සහ රටේ මුදල් වෙළඳාම සඳහා විශාලතම වාණිජ බැංකුව වන Bank of China, ඩොලරයට ප්‍රවේශය අහිමි විය හැකිය, මන්ද රුසියානු භාණ්ඩ මිලදී ගැනීම සඳහා මූල්‍යකරණය මොස්කව් සඳහා ආධාරකයක් ලෙස සැලකිය හැකිය.

ගැටුම පුපුරා යාමේ සිට, එක්සත් ජනපදය, යුරෝපා සංගමය සහ අනෙකුත් මිත්‍ර රටවල් රුසියානු ආර්ථිකයේ විවිධ අංශවලට සම්බාධක පැනවීම, නිලධාරීන් අසාදු ලේඛනගත කිරීම සහ රුසියාවට සහ ඉන් පිටත ගුවන් සේවා නවතා දමමින් ඉදිරියට ගොස් ඇත.

මෑත වසරවලදී, චීනය රුසියානු භාණ්ඩ මිලදී ගැනීම වැඩි කර ඇති අතර රුසියානු තෙල් හා ගෑස් වලින් 30% කට ආසන්න ප්‍රමාණයක් දැනට ලෝකයේ දෙවන විශාලතම ආර්ථිකය විසින් පරිභෝජනය කරයි. ශීත ඍතු ඔලිම්පික් උළෙල සඳහා රුසියානු ජනාධිපති ව්ලැඩිමීර් පුටින්ගේ නවතම සංචාරයේදී බීජිං හි මූල්‍ය අංශයේ සහ ගෑස් සැපයීමේ සහයෝගීතාව ඉහළ නැංවීමට  එකඟ විය.

සිකුරාදා, රුසියාව විසින් නිශේධ බලයෙන් ඉවත් කරන ලද හමුදා වහාම ඉවත් කර ගන්නා ලෙස බල කරමින් යුක්රේනයට එරෙහි රුසියාවේ “ආක්‍රමණ” හෙළා දකින එක්සත් ජාතීන්ගේ යෝජනාවකින් චීනය වැළකී සිටියේය.