NEWS

දුමින්දට සමාව දුන්නා නම් කොටි සිරකරුවන්ටත් නිදහස දෙන්න – හිරුණිකා

ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ හිටපු පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී දුමින්ද සිල්වාට ජනාධිපති සමාව ප්‍රදානය කරන්නේ නම් ත්‍රස්තවාදී චෝදනා යටතේ බන්ධනාගාරගතව සිටින හෝ දිගු කලක් රඳවාගනු ලැබ සිටින සිරකරුවන් ද නිදහස් කළ යුතුව තිබූ බව හිටපු මන්ත්‍රීනි හිරුණිකා ප්‍රේමචන්ද්‍ර පවසන්නීය.

එමෙන්ම සිය පියාගේ ඝාතනය සම්බන්ධයෙන් දඬුවම් ලබා සිටින අනෙක් සිරකරුවන් තිදෙනා ද දුමින්ද සිල්වා සමඟ නිදහස් කළ යුතුව තිබුන බව ද ඇය පවසන්නීය.

“මම කියන්නේ රටක නීතිය හැමෝටම එක හා සමානව තියෙන්න ඕනේ. අවනීතිය ක්‍රියාත්මක වෙනවා නම්, ඒකත් එක හා සමානව තියෙන්න ඕනේ,” යනුවෙන් සඳහන් කළ ඇය, “මේ රටේ පවතින්නේ අවනීතිය. ජනාධිපතිතුමාගේ නීතිය. ජනාධිපතිතුමාට අවශ්‍ය දේ තමයි නීතිය,” යනුවෙන් ද කියා සිටියාය.

දැනට සමගි ජන බලවේගයේ කාන්තා අංශයේ නායිකාවක වන හිරුණිකා ප්‍රේමචන්ද්‍ර හිටපු මන්ත්‍රීවරිය ඒ බව කියා සිටියේ, සූම් තාක්ෂණය ඔස්සේ බීබීසී සිංහල සේවය සමඟ සංවාදයකට එක්වෙමිනි.

ඕනෑම පුද්ගලයෙකුට ජනාධිපති සමාවක් ප්‍රදානය කිරීමට විධායක ජනාධිපතිවරයාට බලය තිබෙන්නේ නොවේදැයි බීබීසී කළ විමසීමට පිළිතුරු දෙමින් ඇය කියා සිටියේ, එසේ බලයක් තිබුණ ද එහිදී අනුගමනය කළ යුතු නිසි ක්‍රියා පිළිවෙතක් ද පවතින බවය.

භාරත ලක්‍ෂමන් ප්‍රේමචන්ද්‍ර හිටපු පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරයා ඇතුළු සිව් දෙනෙකුට වෙඩි තබා ඝාතනය කළ බවට වරදකරු වී මරණ දණ්ඩනය ලබා සිටි හිටපු පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී දුමින්ද සිල්වාට ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ විසින් ජනාධිපති පොදු සමාවක් ප්‍රදානය කිරීමෙන් අනතුරුව පසුගිය ජුනි 24 වෙනි දින නිදහස් කෙරිණි.